Hogyan tudják segíteni a művészeti alkotások – legyenek azok irodalmi szövegek, festmények, fotók – valamint a kreatív, alkotó gyakorlatok a segítői folyamatot? Mikor érdemes alkalmazni a művészetpszichológiai és art coaching technikákat? És mire számíthat az, aki kipróbálja őket? Módszertani ismertetőnk.
Mi az art coaching?
Az art coaching módszertana a művészetpszichológia és a coaching elemeit ötvözi. Előbbiből a kreativitás, az alkotás és a művészet hatását emeli be a folyamatba, utóbbiból pedig a pozitív, erőforrásokon alapuló, jelen és jövő fókuszú megközelítést.
„A problémákat nem lehet ugyanazzal a gondolkodásmóddal megoldani, amivel létrehoztuk őket.”
Az Albert Eisntennek tulajdonított idézettel összhangban az art coaching egy újfajta megközelítést és gondolkodásmódot nyújt. Kiszakít az unásig ismert gondolatok és saját szemléletünk börtönéből. Emellett új impulzusokat biztosít, és nem utolsó sorban egy hatásos, izgalmas és élményszerű eszköztárral dolgozik.
Hogyan működnek a kreatív eszközök?
- Kitágítják a megoldásteret
- Váratlan ötleteket adnak
- Aktiválják a jobb agyféltekét
- Beindítják a kreatív gondolkodást
- Megmozgatják az érzelmeket, a képzelőerőt
- Más megvilágításba helyezik az elakadást
- Segítenek az átkeretezésben
- Új víziót és narratívát nyújtanak
Az art coaching a művészet és a kreativitás semmihez sem fogható erejét használja fel arra, hogy a kliens fejlődését, önismeretét elősegítse, hogy a gondolkodási terét kitágítsa, és friss, eredeti nézőpontokhoz és megoldásokhoz juttassa.

Mikor alkalmazhatók jól az art coaching technikák?
- Ha nem tudjuk, valójában mi a probléma
- Ha az agyalás, racionális gondolkodás már nem segít
- Ha nincs ötletünk, elakadtunk
- Ha szeretnénk kizökkenni
- Ha beszűkül a tér és nem látunk megoldást
- Ha az érzelmeket is szeretnénk megmozgatni
- Ha át kell keretezni, perspektívát kell váltani
- Ha mélyebb munkára van szükség
Kinek való a módszer?
Amit fontos leszögezni, hogy nem kell profi rajzolónak lennünk, sem művészi vénával rendelkeznünk ahhoz, hogy az art coaching módszertanát válasszuk. A segítő munka során olyan eszközökkel és technikákkal dolgozunk, ami mindenkinek komfortos.
Emellett pedig mindenkiben ott rejlik a kreativitás. Legfeljebb csak eltérő szinten használjuk azt a mindennapjaink során. A módszert így mindenkinek ajánljuk, aki szeretne kiszabadulni a racionalitás börtönéből, kilépni a komfortzónájából, és más megközelítésből tekinteni önmagára és a helyzetére.
Az art coaching során felszínre kerül a bennünk szunnyadó alkotóenergia, és segít, hogy ráébredjünk: életünk történetének nemcsak a főszereplői, de az alkotói is mi magunk vagyunk.
A szerzőről
Sas Eszter Krisztina pszichológus, mediátor, a Mind Art kreatív pszichológiai műhely társalapítója és a Kreatív önismereti határidőnapló és a Mentális Elsősegély Napló társszerzője. Fő érdeklődési területei közé tartozik a kreativitás kibontakoztatása, az önegyüttérzés és az önelfogadás elsajátítása, valamint az emberi kapcsolatok lélektani sajátosságai.
Legutóbbi hozzászólások